Перегляди: 883

Двоє вчених з Єльського університету (економіст і психолог) вирішили навчити мавп користуватися грішми. І це у них вийшло! Ідею грошей, як виявилося, можуть засвоювати істоти з крихітним мозком і потребами, які обмежуються їжею, сном і сексом. Капуцини, на яких проводився експеримент, вважаються зоологами одними з найтупіших приматів.

«На перший погляд, і справді здається, що їм в житті більше нічого й не потрібно. Ви можете годувати їх зефіром увесь день, і вони будуть відходити й приходити, відходити й приходити за ним постійно. Тому ви подумаєте, що капуцини - ходячі шлунки » , - говорять учені. Американські етологи провели експеримент з введення «трудових » відносин у зграї капуцинів. Вони придумали у вольєрі «роботу » і «універсальний еквівалент » - гроші. Робота полягала в тому , щоб натискати на важіль із зусиллям в 8 кілограмів. Значне зусилля для дрібних мавп. Це для них справжня і малоприємна праця.

За кожне натискання важеля мавпа стала отримувати гроно винограду. Як тільки капуцини засвоїли просте правило «робота = винагорода», їм тут же ввели проміжний агент - різнокольорові пластмасові кружечки. Замість винограду вони стали отримувати жетони різного « номіналу ». За білий жетон можна було купити у людей одне грошо винограду, за синій - два, за червоний - склянку газованої води, і так далі.

Незабаром мавпяче суспільство розшарувалося. У ньому виникли ті ж самі типи поведінки , що і в людському співтоваристві. З'явилися трудоголіки і ледарі , бандити і накопичувачі. Одна мавпа примудрилася за десять хвилин натиснути на важіль 185 разів! Дуже грошей хотілося заробити. Хтось вважав за краще роботі рекет і забирав у інших.

Але головне, що відзначили експериментатори: у мавп проявилися ті риси характеру, які раніше не були помітні - жадібність, жорстокість і лють у відстоюванні своїх грошей, підозрілість один до одного.

Впродовж вивчення економічної поведінки, мавпам вручили інші «гроші » у вигляді срібних дисків, з отвором в середині. Через кілька тижнів капуцини засвоїли , що за ці монетки можна отримувати їжу.

Експериментатор , який в молодості захоплювався марксизмом, не став перевіряти, чи дійсно праця перетворює мавпу на людину. Він просто роздав мавпам ці монетки і навчив використовувати їх для купівлі фруктів. Перед цим з'ясувавши, хто що любить, щоб встановити для кожної з мавп свою шкалу уподобань та переваг.

Спочатку такса була єдиною - за кисле яблуко і кисть солодкого винограду просили однакову кількість монет. Природно, яблука не користувалися успіхом, а запаси винограду танули. Але картина різко змінилася , коли ціна на яблука вдвічі знизилася. Після досить довгого замішання мавпи вирішували практично повністю витратити свої монети на яблука. І тільки зрідка дозволяли собі поласувати виноградом.

В один із днів, коли всі піддослідні тварини в загальній клітці вже знали, що одні предмети коштують дорожче, а інші – дешевше, одна з мавп проникла у відсік, де зберігалася комунальна каса і привласнила всі монетки собі, відбиваючись від людей, які намагалися відібрати у неї металеву здобич. Так мавпи зробили перше «пограбування банку».

Серед мавп виявилися і фальшивомонетники. Одного разу вчені вирізали з огірка схожий на валюту мавп кружечок. Спочатку капуцин почав його жувати, але потім спробував купити на ці «фальшиві гроші» що-небудь смачненьке…

Минуло ще кілька днів, і капуцини відкрили для себе феномен проституції. Молодий самець дав монетку самці. Вчені думали, закохався і зробив подарунок. Але ні, «дівчинка» вступила за гроші з кавалером в статевий зв'язок, а потім пішла до віконця, за яким чергували вчені, і купила у них декілька виноградин.

Всі залишилися задоволені: і мавпи, і вчені. Мавпи освоїли ліберально- капіталістичні відносини, а вчені захистили докторські дисертації…

 

 

 

 

Додати коментар


Захисний код
Оновити

АНЕКДОТ

Фантазія.

Я як на суді придумаю щось, аж сам собі вірю.

Коли закінчились аргументи

- Чим старше і мудріше людина, тим менше йому хочеться виясняти віідносини. Хочеться просто встати, побажати всього хорошого і піти.

- Представник відповідача, у Вас все?

 

Апеляційний тим більше.

Не так страшний чорт, як пропущений строк позовної давності.