Друк

Доброго дня. Підскажіть будь ласка. Моя мати мала у приватній власності земельну ділянку в дачному кооперативі. Земельна ділянка передана їй безкоштовно у користування. На той момент вона перебувала у шлюбі з моїм вітчимом. Мати померла не залишивши заповіту. Держнотаріус розділила дану ділянку порівну між спадкоємцями. Проте вітчим через суд відсудив собі 2/3 частини. В нього 4 сотих у мене 2 соті. Тепер помер вітчим. Дану землю не оформив на себе ні він, ні я ,кадастрового номеру немає, свідоцтв на спадщину немає.Із документів є тільк�! � Рішення суду і Акт власності на покійну мати. Чи можу я тепер оформити його частку на себе через суд чи якось ін. чи втратив він своє право на отримання своєї частки? Чи тепер його спадкоємці ( від 1-го шлюбу рідні дочки, і від 3- го шлюбу жінка, бо моя мати була 2-ою) отримати дану 4 сотих частину землі?

Коментарі  

 
0 #1 RE: Земельна ділянкаПархомчук Вікторія 01.10.2019, 11:38
Доброго дня!
Як зазначено Вами, земельна ділянка була передана для вашої мами безкоштовно в користування, що підтверджується відповідним актом. Тобто, остання не набула всіх правомочностей права власності (володіння і розпорядження) стосовно вказаної нерухомості.

Відповідно до ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). До складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті (ст. 1218 ЦК України). Відповідно до ч. 1 ст. 1225 ЦК України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.
Верховний суд в нещодавно прийнятій постанові висловив правову позицію з цього питання та зазначив, що:
умовою для переходу в порядку спадкування права власності на об'єкти нерухомості, в тому числі житловий будинок, інші споруди, земельну ділянку є набуття спадкодавцем зазначеного права у встановленому законом порядку.
Якщо за життя спадкодавець не набув права власності на житловий будинок, земельну ділянку, то спадкоємець також не набуває права власності у порядку спадкування. До спадкоємця переходять лише визначені майнові права, які належали спадкодавцеві на час відкриття спадщини. Для набуття права власності у встановленому законодавством порядку спадкоємець повинен здійснити дії, які необхідні для набуття права власності на визначене нерухоме майно, зокрема на житловий будинок, іншу споруду.
В Постанові від 5 жовтня 2016 р. у справі № 6-2329цс16 Верховний Суд України також зазначив, що до складу спадщини не входить право користування земельною ділянкою, яке підтверджується актом на право користування померлої особи.

В свою чергу, якщо нотаріус все ж таки визначив цю частину земельної ділянки як спадкове майно та «розділив» її між вашим вітчимом та вами, то зі спливом 6-ти місячного строку він мав би видати вам відповідні свідоцтва. Відсутність у вас вищевказаних документів ставить під сумнів факт набуття вами відповідних прав на земельну ділянку.

Щодо рішення суду, яке стосується вашого вітчима, то тут слід детальніше вивчати питання стосовно предмета та підстав, з яких він звертався в суд та доказів, на підставі яких суд прийняв відповідне рішення про передачу у власність 2/3 вказаної земельної ділянки.

Наостанок, оформити будь-яке майно вітчима після його смерті, у разі відсутності заповіту на ваше ім’я та факту усиновлення, ви не зможете, так як не є його спадкоємцем за законом перших черг.
Цитата | Скарга
 

Додати коментар


Захисний код
Оновити

ДЛЯ ОТРИМАННЯ БЕЗКОШТОВНОЇ ЮРИДИЧНОЇ КОНСУЛЬТАЦІЇ, ЗАПОВНІТЬ ФОРМУ НИЖЧЕ:



Click on the image to change it

Всі надані на даному сайті консультації є абсолютно безкоштовними та неперсоніфікованими, тобто, рекомендації, висловлені тут, не стосуються ані конкретних справ, ані конкретних клієнтів і не можуть бути розцінені будь-ким як офіційна юридична консультація юриста чи адвоката, надана клієнту. Публікації коментарів до запитів відвідувачів також не можуть розцінюватись як виникнення правових зобов'язань між відвідувачем та адвокатом, юристом чи сайтом, а надання безоплатних юридичник консультацій - публічною офертою чи персоніфікованою рекламою діяльності адвокатів - учасників ресурсу.

В разі необхідності кваліфікованої юридичної допомоги (консультації) адміністрація рекомендує звертатись з таких питань безпосередньо до адвоката (юриста) з метою вирішення питання укладення договору про надання правової допомоги, натиснувши тут.