В РІВНЕНСЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД

представника позивача –
адвоката Лащука Миколи Миколайовича,
33000, м. Рівне, вул. Собона, 1

в цивільній справі за позовом Гусь Петра Олексійовича до Гусь Алли Гаврилівни
та Петренко Ірини Олексіївни про визнання права власності на спадкове майно


Т Е З И
промови в судових дебатах

Шановний Суд, шановні учасники судового розгляду!

Я, як представник позивача Гусь П.О., повністю підтримую заявлений ним цивільний позов та обставини, викладені в тексті позовної заяви, окрім того, вважаю за доцільне звернути увагу на наступне.
Гусь Юрій Олексійович після смерті свого батька Гусь Олексія Марковича, звернувся до нотаріуса для прийняття спадщини. Спадщина відкрилася 02 грудня 2012 року, підтвердженням чого є наявна в матеріалах спадкова справа №111/2013, відкрита Другою Рівненською нотаріальною конторою.
Спадкоємцями першої черги є він, його мати - Гусь Алла Гаврилівна та його сестра, Петренко(Гусь)Ірина Олексіївна.
Заявою №001 від 04.04.2013 року ним було прийнято спадщину після смерті батька. Крім того, спадкоємцями Гусь А.Г. та Петренко (Гусь) І. О. також було написано заяви про прийняття спадщини №111 від 23.03.2013р. та №112 від 23.03.2013р. відповідно.
Гусь П.О. було відомо, що батьку на підставі свідоцтва про право власності на житло, виданого 19 жовтня 1993 року виданого Фондом державно-комунального майна міської ради народних депутатів, Гусь П.О. та Гусь А.Г. на праві приватної спільної власності належала квартира, що розташована за адресою у м. Рівне, вул. Зелена, будинок 1, кв. 1.
Однак, нотаріусом у оформленні спадщини на квартиру Гусь П.О. було відмовлено.
У відповідь на заяву Гусь П.О. від 25.07.2013р. до Другої рівненської державної нотаріальної контори про те чи увійшла згадана квартира у спадкову масу, листом 111/01-14 від 19.09.2013р. його повідомлено, що квартира не входить до складу спадкового майна, по причині державної реєстрації права власності на дане нерухоме майно на іншого власника.
Крім того, в повідомленні Другої рівненської державної нотаріальної контори вказано, що видача свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно, що підлягає державній реєстрації проводиться нотаріусом після подання правовстановлюючих документів щодо належності цього майна спадкодавцеві та перевірки відсутності заборони або арешту цього майна.
Після витребування судом інвентаризаційної справи від комунального підприємства «РМБТІ» та відомостей від державного реєстратора про те, за ким на даний час зареєстрована квартира, стало відомо, що реєстрація права власності на квартиру проведена на ім’я його сестри Петренко (Гусь) І. О. 18.01.2013 року, про що свідчить інформаційна довідка №1234 від 15.10.2013р. з Державного реєстру прав на нерухоме майно, щодо об’єкта нерухомого майна.
Реєстрація права власності на квартиру, що розташована за адресою у м. Рівне, вул. Зелена, будинок 1, кв. 1, відповідно до вказаної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, проведена на ім’я його сестри Петренко (Гусь) І. О. 18 січня 2013 року, тобто після смерті батька Гусь О.М. (реєстрація проведена на підставі рішення №222, яке було прийняте 05.03.2013р.). Підставою виникнення права власності в довідці зазначений договір довічного утримання 5555, укладений 28.12.2012р. посвідчений приватним нотаріусом Івашиним Ф.І.
Сторона позивача, не оспорюючи вказаного договору довічного утримання, вважає, що державна реєстрація права власності на квартиру за Петренко І. О. не відповідає вимогам законодавства і порушує законні права Гусь П.О., як спадкоємця, виходячи з наступного.
28 грудня 2004 року між Гусь О.М., Гусь А.Г. (відчужувачі) та Петренко (Гусь) І. О. (набувач) було складено договір довічного утримання у нотаріальній формі. За умовами договору набувач отримував у власність квартиру у м. Рівне, що розташована за адресою вул. Зелена, будинок 1, квартира 1.
У п.4.9. вказаного договору зазначено, що право власності на квартиру у набувача виникає з моменту державної реєстрації договору.
Відповідно до ч. 1 ст. 744 Цивільного кодексу України за договором довічного утримання (догляду) одна сторона (відчужувач) передає другій стороні (набувачеві) у власність житловий будинок, квартиру або їх частину, інше нерухоме майно або рухоме майно, яке має значну цінність, взамін чого набувач зобов'язується забезпечувати відчужувача утриманням та (або) доглядом довічно.
Відповідно до ст.745 ЦКУ (в редакції станом на 02.12.2012р.) договір довічного утримання укладається у письмовій формі та підлягає нотаріальному посвідченню. Договір, за яким передається набувачеві у власність нерухоме майно, підлягає державній реєстрації.
Статтею 748 ЦКУ визначено момент виникнення у набувача права власності на майно, передане за договором довічного утримання (догляду): набувач стає власником майна, переданого йому за договором довічного утримання (догляду), відповідно до статті 334 цього Кодексу.
Частиною 4 ст. 334 ЦКУ(в редакції станом на 02.12.2012р.) визначено, якщо договір про відчуження майна підлягає державній реєстрації, право власності у набувача виникає з моменту такої реєстрації.
Відповідно до ст. 210 ЦКУ правочин підлягає державній реєстрації лише у випадках, встановлених законом. Такий правочин є вчиненим з моменту його державної реєстрації.
Відповідно до ст. 640 ЦКУ договір, який підлягає нотаріальному посвідченню або державній реєстрації, є укладеним з моменту його нотаріального посвідчення або державної реєстрації, а в разі необхідності і нотаріального посвідчення, і державної реєстрації - з моменту державної реєстрації.
Виходячи зі змісту статей 210, 334, 640 ЦК України, договір довічного утримання (догляду) щодо нерухомого майна, не зареєстрований в уповноваженому державному органі за життя Гусь О.М., а тому право власності на спірну квартиру не перейшло станом на 02.12.2012 року від померлого Гусь О.М. до Петренко І. О. і на день смерті Гусь О.М. був власником належної йому частки в спірній квартирі.
Згідно зі ст. 1218 ЦКУ спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців); до складу спадщини входять усі права та обов’язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Оскільки на момент відкриття спадщини право власності у Петренко (Гусь) І. О. на квартиру № 1 що знаходиться у будинку №1 по вул. Зеленій в м. Рівне не виникло, то вказана квартира входить до складу спадкового майна на загальних підставах.

Враховуючи вищевикладене, на підставі ст.ст. 210, 334, 640, 745, 748, 1216,1218 ЦК України, –

П Р О Ш У С У Д :

1. Позовні вимоги Гусь Петра Олексійовича задоволити повністю.
2. Визнати за Гусь П.О. право власності на спадкове майно після смерті Гуся О.М., яке складається з 1/6 частки квартири за адресою м. Рівне, вул. Зелена, 1, кв. 1.
3. Судові витрати покласти на відповідачів.

 

16 лютого 2014 р.                                                                                                                                                                                                       М.М. Лащук

Додати коментар


Захисний код
Оновити

* Всі процесуальні документи, розміщені на цих сторінках сайту, були створені юристами та використані в конкретних цивільних, господарських, адміністративних та інших справах. Персональні дані клієнтів та інших осіб, яких стосуються ці документи, були змінені, або видалені з тексту, з метою нерозголошення адвокатської/юридичної таємниці. Бідь-які співпадання чи утотожнення з конкретними особами носять випадковий характер і не можуть бути розцінені як поширення інформації щодо цих осіб.