В ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
01029, м. Київ, вул. Московська, 8, корп. 5

Кондія Миколи Антоновича,
33000, м. Рівне, вул. Легка, 2, кв. 2

на постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 21.10.2010 р.

в адміністративній справі № 2а-6756/09
 за позовом Кондія М.А. до МВС України,
УМВС України в Волинській області,
Державного казначейства України
про визнання дій протиправними та стягнення матеріальної і моральної шкоди.

Відповідачі:
Міністерство внутрішніх справ України,
01024, м. Київ, вул. Ак. Богомольця, 10

УМВС України в Волинській області,
43025, м. Луцьк, вул. Винниченка, 11

Державне казначейство України,
01014, м. Київ, вул. Бастіонна, 6

 

К А С А Ц І Й Н А       С К А Р Г А

18 лютого 2010 року Рівненським окружним адміністративним судом було проголошене рішення в адміністративний справі за позовом Кондія Миколи Антоновича до Міністерства внутрішніх справ України, УМВС України в Волинській області, Державного казначейства України про визнання дій протиправними та стягнення матеріальної і моральної шкоди, яким позовні вимоги позивача були задоволені частково, дії Управління ВМС України в Волинській області щодо затримання автомобіля ВАЗ- 21150, д.н. ВК 2222 МІ, визнані протиправними і відшкодовано з Державного бюджету України позивачу Кондію М.А. моральну шкоду в розмірі 74734 грн., матеріальну шкоду в розмірі 727,37 грн.

21 жовтня 2010 року Львівський апеляційний адміністративний суд частково задовольнив апеляційну скаргу УМВС України в Волинській області, скасував постанову Рівненського окружного адміністративного суду від 18.02.2010 року та постановив нову постанову у справі, якою визнав дії Управління ВМС України в Волинській області щодо затримання автомобіля ВАЗ-21150, д.н. ВК 2222 МІ, протиправними та відшкодував з Державного бюджету України позивачу Кондію М.А. матеріальну шкоду в розмірі 727,37 грн. і моральну шкоду в розмірі 5000 грн.

Я вважаю, що судом апеляційної інстанції було невірно застосовано норми процесуального та матеріального права при прийнятті постанови від 21.10.2010 р. в частині зменшення розміру моральної шкоди, а тому таке рішення прийняте помилково і підлягає скасуванню, виходячи з наступного.

Рівненський окружний адміністративний суд як суд першої інстанції повно та всебічно дослідив всі обставини справи, в тому числі і обставини заподіяння позивачу Кондію М.А. протиправними діями відповідача моральної шкоди; при визначенні розміру цієї шкоди суд врахував суть позовних вимог, протиправний характер та дії працівників міліції, фізичні та моральні страждання позивача, ступінь приниження позивача як особи та як судді, кількості днів протиправного затримання транспортного засобу, обставин щодо завдання шкоди здоров’ю позивача та кількості днів його тимчасової непрацездатності в зв’язку з цим, інші негативні наслідки, що мали місце, зокрема, при видворенні працівниками Ківерцівського райвідділу міліції позивача з приміщення чергової частини в прохолодну та нічну пору доби на вулицю, в незнайомому місці, легкому одязі, появу позивача в місцях та громадському транспорті в непристойному одязі, неможливість позивачем активно вести усталений спосіб життя, що виразилось у неможливості святкування травневих свят та дня народження тощо. Ці обставини були предметом дослідження в судових засіданнях і зайшли своє відображення в рішенні суду першої інстанції, який детально та обґрунтовано провів розрахунок розміру моральної шкоди, виходячи з кратності мінімального розміру моральної шкоди, який підлягає до відшкодування державою.

Разом з тим, ані в своїй апеляційній скарзі, ані в судових засіданнях суду апеляційної інстанції, відповідачі жодним чином не спростували зазначені обставини заподіяння моральної шкоди, її розмір чи підстави розрахунку.

Згідно зі ст. 195 КАС України, суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги. Львівський апеляційний адміністративний суд не досліджував і не міг дослідити в зв’язку з відсутністю будь-яких обставин, котрі б свідчили про допущення порушень чи неправильність висновків суду першої інстанції з приводу розміру чи порядку розрахунку моральної коди, котра підлягає відшкодуванню на користь позивача.

Статтею 23 ЦК України передбачено, що розмір грошового відшкодування моральної шкоди визначається судом залежно від характеру правопорушення, глибини фізичних та душевних страждань, погіршення здібностей потерпілого або позбавлення його можливості їх реалізації, ступеня вини особи, яка завдала моральної шкоди; при визначенні розміру відшкодування враховуються вимоги розумності і справедливості.

Я вважаю, що Львівський апеляційний адміністративний суд, переглядаючи рішення Рівненського окружного адміністративного суду, порушив вказані вище вимоги процесуального і матеріального права, оскільки, жодними доказами чи обставинами не були спростовані висновки суду першої інстанції, викладені в постанові від 18.02.2010 року, а постанова суду другої інстанції від 21.10.2010 року не ґрунтується на принципах розумності та справедливості щодо визначення розміру відшкодування завданої позивачу моральної шкоди на підставі тих обставин, які досліджувались судами.

Оскільки рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 18.02.2010 року є законним, вмотивованим і обґрунтованим, а рішення апеляційного суду прийняте з порушенням норм процесуального та матеріального права, я вважаю, що постанова Львівського апеляційного адміністративного суду від 21.10.2010 року підлягає скасуванню.

Враховуючи вищевикладене, керуючись ст.ст. 210-214, 226 КАС України, -

П Р О Ш У       С У Д :

Скасувати постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 21.10.2010     року в адміністративній справі за позовом Кондія Миколи Антоновича до Міністерства внутрішніх справ України, УМВС України в Волинській області, Державного казначейства України про визнання дій протиправними та стягнення матеріальної і моральної шкоди, а постанову Рівненського окружного адміністративного суду від 18.02.2010 року в цій же справ, - залишити без змін.

ДОДАТОК:  Копії цієї касаційної скарги, в 3-х екз., на 6-ти арк.;

 

10  листопада 2010 р.                                                                                              М.А. Кондій

Додати коментар


Захисний код
Оновити

* Всі процесуальні документи, розміщені на цих сторінках сайту, були створені юристами та використані в конкретних цивільних, господарських, адміністративних та інших справах. Персональні дані клієнтів та інших осіб, яких стосуються ці документи, були змінені, або видалені з тексту, з метою нерозголошення адвокатської/юридичної таємниці. Бідь-які співпадання чи утотожнення з конкретними особами носять випадковий характер і не можуть бути розцінені як поширення інформації щодо цих осіб.