Створено: 16 березня 2016 Автор: Ірина Троцька

Профільному комітету Національної асоціації адвокатів України доручено розробити проект Правил охорони та безпеки для офісів адвокатів.

 25 березня під час обговорення законопроекту “Про внесення змін до закону “Про адвокатуру та адвокатську діяльність”, Голова НААУ Лідія Ізовітова ініціювала розроблення проектів змін до закону “Про адвокатуру та адвокатську діяльність”, Кримінально-процесуального кодексу.

За її дорученням комітет захисту прав та гарантій адвокатської діяльності має розробити також Правила щодо облаштування адвокатських офісів.

В перспективі такі Правила забезпечуватимуть безпеку адвокатів, а також захищатимуть адвокатську таємницю та адвокатське досьє.

Нагадаємо, наразі порушення адвокатської таємниці є кримінальним злочином і переслідується законом.

Відповідно до ч.6 ст.46 Кримінального процесуального кодексу України від 13.04.2012 № 4651-VI: документи, пов’язані з виконанням захисником його обов’язків, без його згоди не підлягають огляду, вилученню чи розголошенню слідчим, прокурором, слідчим суддею, судом.

Відповідно до п.4 ч.1 ст.23 Закону України від 05.07.2012 № 5076-VI «Про адвокатуру та адвокатську діяльність»: забороняється проведення огляду, розголошення, витребування чи вилучення документів, пов’язаних із здійсненням адвокатської діяльності.

Саме професійна діяльність адвокатів все частіше стає причиною зазіхань на «потрібні» документи з адвокатського досьє, майно, здоров’я чи життя адвоката. Адвокатська спільнота стурбована такою ситуацією.

Необхідність змін обумовлена різким зростанням кількості випадків порушень прав адвокатів в Україні, зокрема нападів, погроз в їх бік, пограбувань та навіть вбивств.

Однак, як показує практика, обговорення в виключно професійному середовищі власних проблем результатів може й не дати. Зміни слід приймати на законодавчому рівні.

Ініціатива дещо нагадує систему вимог до контор приватних нотаріусів, де встановлені обов’язкові умови для сертифікації робочого місця нотаріуса, якими серед іншого, є:

     -наявність вогнестійкого сейфа для зберігання печаток, штампів та спеціальних бланків нотаріальних документів;

     -кількість кімнат та їх площа;

     - наявність приміщення для очікування прийому громадянами і його площа;

     - наявність засобів захисту на вікнах;

     - обладнання входу у приміщення металевими дверима чи захисним металевим ролетом;

     - наявність функціонуючих засобів охоронної, пожежної сигналізації;

та інше.

Якими будуть Правила для захисту адвокатських офісів поки не відомо.

Тема щодо захисту офісів адвокатів часто викликає дискусію і з іншого приводу, а саме – щодо надання адвокатам права отримання зброї в цілях самозахисту, адже часто самі захисники потребують захисту, отримуючи погрози внаслідок їх «неугодної» професійної діяльності. Прихильники такого самозахисту зауважують:“Чи напали б на адвоката, якби знали, що в нього може бути зброя?”

В будь якому випадку, і розробникам Правил охорони та безпеки для офісів адвокатів слід продумати їх особливості з врахуванням здійснення саме адвокатської діяльності.

Головне, щоб розроблювані наразі Правила не стали звичайною перепоною до здійснення адвокатської діяльності та доповненням переліку «що має бути у адвоката», або ж платною формальністю.

Додати коментар


Захисний код
Оновити

ОСТАННІ НОВИНИ