Створено: 06 липня 2016 Автор: Євгенія Гордієнко

За результатами вчорашніх обшуків, в т.ч. і адвокатів, НАБУ дійшло до висновку, що наявність свідоцтва про ведення адвокатської діяльності не гарантує правову недоторканність, як депутатам і суддям.

Нагадаємо, що 5 липня 2016 року, детективи НАБУ провели обшуки у Києві та Київській області за 21-ю адресою. Під час обшуків було вилучено комп’ютерну техніку, жорсткі диски, флеш-накопичувачі, телефони та документи, що можуть містити відомості про предмет розслідування у кримінальному провадженні за фактом розкрадання державних коштів під час видобутку та продажу природного газу в рамках договорів про спільну діяльність з ПАТ «Укргазвидобування». Слідчі дії проводилися у приміщеннях 11-ти фізичних та трьох юридичних осіб, серед яких – керівники приватних підприємств, нотаріуси та адвокати.
Ст. 480 КПК України адвоката віднесено до категорії осіб, щодо яких здійснюється особливий порядок кримінального провадження. Разом з тим, гл. 37 КПК України, яка визначає відповідні особливості кримінального провадження встановлено лише специфічний порядок здійснення повідомлення про підозру адвоката, яке згідно з ч.1 ст.481 КПК України може бути здійснено Генеральним прокурором України, його заступником, прокурором АРК, області, міст Києва та Севастополя в межах його повноважень. Згадана глава, як і норми, що регламентують підстави та порядок проведення обшуку не містять положень, які містили б гарантії адвокатів при проведенні них такої слідчої дії як обшук. Саме тому, необхідно враховувати, що відповідні гарантії адвоката містяться у ЗУ “ Про адвокатуру та адвокатську діяльність”.
Згідно зі ст. 23 даного Закону слідчі дії, що можуть проводитися винятково з дозволу суду, здійснюються стосовно адвоката на підставі рішення, ухваленого за клопотанням Генерального прокурора України, його заступників, прокурора АРК, області, міста Києва та Севастополя. Таким чином, враховуючи, що однією із слідчих дій є обшук, то ця слідча дія має проводитись не лише згідно із правилами, Закріпленими в КПК України, а й з урахуванням спеціального законодавства, яке регламентує особливості стосовно суб`єкта, який уповноважений звертатись із клопотанням про проведення відповідної слідчої дії. НАБУ вважає, що вчинення даних дій, при наявності свідоцтва про ведення адвокатської діяльності, не є підставою для порушення законодавства, оскільки до злочинної діяльності можуть бути причетні також і адвокати.
Слід зауважити, що адвокати обурені поведінкою НАБУ та заявляють про численні порушення, зокрема, сьогодні стало відомо про знайдений в офісі адвоката "жучок". Заступник голови Національної асоціації адвокатів України В.Гвоздій вважає, що дані дії є безпрецедентним тиском на адвоката в зв'язку з його позицією у справі та повним ототожненням адвоката з його клієнтом, що є абсолютно неприйнятною поведінкою органів, які ведуть досудове слідство. А також, просить колег бути уважними і мати на увазі ймовірність подібного.
Вчинення даних слідчих дій вважаємо неприпустимими, оскільки держава повинна гарантувати адвокатську недоторканність для забезпечення діяльності та ефективного виконання обов'язків адвоката.

Додати коментар


Захисний код
Оновити

ОСТАННІ НОВИНИ