Створено: 22 квітня 2013 Автор: Микола Луцюк

 

Проскрипція - (лат. proscriptio від proscribere - «письмово оприлюднити, оголошувати») - у Стародавньому Римі - список осіб, оголошених поза законом. За видачу або вбивство включеного у списки призначалася нагорода, за приховування - страта. Майно проскрибованої піддавалося конфіскації, нащадки позбавлялися почесних прав та стану.

Громадськість та суспільні інститути гостро відреагували на стан справ в українській адвокатурі. Українська Гельсінська спілка з прав людини звернулась з відкритим листом (ознайомитись можна тут), в якому офіційно висловлює занепокоєння безпрецедентними в українській адвокатурі порушеннями прав людини та адвокатів зокрема. До цього призвело системне порушення дисциплінарних проваджень відносно адвокатів, спрямоване на нищення будь-яких спроб критики нового «керівництва» адвокатури чи інакодумства.

В більшості випадків адвокати, які притягнуті (притягаються) до дисциплінарної відповідальності, приймали участь або були причетні до організації альтернативного з’їзду адвокатури 09 лютого 2013 року в смт. Затока Одеської області.

Притягнутий до відповідальності колишній голова Вищої кваліфікаційної комісії адвокатури Висоцький В.І., на розгляды комысыъ знаходиться провадження ще про одного колишнього голову ВККА -  Сафулько С.Ф., які відкрито і вже давно вимагають зупинити репресії в адвокатурі (http://yurpravda.info/index4095.html).

Проте, найбільш кричущими є факти притягнення адвокатів до відповідальності за їхні публічні висловлювання, в яких висвітлюється особиста думка щодо певних юридичних чи суспільних процесів, зокрема, адвоката Миколу Сірого притягнули до відповідальності лише за його оцінку правових норм, закріплених новим КПК України (http://zib.com.ua/ua/15621-advokata_timoshenko_poperedili.html).

Також притягуються до дисциплінарної відповідальності делеговані від Рівненської області адвокати Баранська Н.С. (дія свідоцтва якої зупинена строкомна 1 рік) та Удовиченко С.В. (вирішення питання відкладене на невдомий строк), на думку автора, - абсолютно з неправових підстав. Особисто будучи знайомим з обома, можу ствердити, що саме їхня висока професійність, такт і етика повинні бути взірцем для адвоката; і позбавлення їх права на зайняття адвокатською діяльністю – це плювок в обличчя кожному з адвокатів Рівненської області, які майже одноголосно проголосували за їх обрання на регіональній конференції.

Будемо обтиратись? І підемо в стойло? Публічна розправа на адвокатами, що мають свою позицію, відмінну від позиції окремих осіб в найвищих органах самоуправління адвокатури – чим не показовий виступ і демонстрація, хто пан, а хто - "холоп"?

Положення дев’яти з двадцяти семи регіональних рад адвокатів не затверджені Радою адвокатів України та не пройшли відповідну реєстрацію. І адвокатам, які відносяться до цих регіонів, ордерні книжки можуть бути видані самою Радою адвокатів України, але… тільки за таких умов:

  1. Гроші в сумі 1187 грн. 38 коп. (як адвокатський внесок) треба заплатити вже не раді регіону, а на рахунок Національної асоціації адвокатів України, про що надати їм же квитанцію;
  2. Підтвердити, що адвокат внесений до Єдиного реєстру адвокатів України, що здійснюється тією ж НААУ або радами регіонів, які наразі не діють!

(На офіційному сайті Ради адвокатів України, на першій сторінці, розміщена статтю під назвою «До уваги адвокатів щодо виготовлення ордерних книжок»).

Звернувшись до Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», а саме, п.п. 7, 8 ст. 48, уточнюю, що саме на Раду адвокатів України покладається обов’язок затвердити положення про регіональні ради адвокатів. Але, судячи з офіційного сайту Ради адвокатів України (сторінка: http://www.unba.org.ua/about/roas/rady_advokativ/), ці положення і на даний час не затверджені. Чому? Які більш важливі питання піднімаються цим керівним органом адвокатури? Якщо вважати, що в Україні видано більше 40 тисяч свідоцтв про право на зайняття адвокатською діяльністю, і третина цих адвокатів заплатить по «тисячі» на «керівне самоврядування», то суми в десятки мільйонів гривень на рік має вистачити і на проведення засідань, і на адміністрування сайтів, і на публікацію рішень цих же інституцій, і, зокрема, на друк ордерних книжок, які за згадуваною статтею, мають відправлятись адвокатам «наложеним платежом» (не зрозуміло тільки, по якій ціні).

То чи не такі підрахунки призводять до складання «поскрипцій»?..

Як висновок опублікованого відкритого листа Гельсінської Спілки: «обставини притягнення до відповідальності у низці справ, свідчать про брутальне порушення свободи вираження поглядів, права на справедливий суд та права на мирне користування своїм майном» (порушення статті 6, 10 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та статті 1 Першого протоколу до цієї Конвенції).

Наприкінці травня 2013 року відбудеться чергова конференція адвокатів Рівненської області.

Багато важливих (і не дуже) питань винесено на обговорення цієї колегії. Можливо, і викладені в цій статті позиції також віднайдуть своє висвітлення під час роботи зазначеного органу. А, можливо, і ні. Я не знаю. Так не хочеться повертатись в совєцькі часи, коли за слово (чи навіть думку) під загрозою стояла твоя улюблена справа та свобода.

Але якщо твої честь і професійна діяльність залежать від страху, то чи може вона бути честю , а діяльність – професійною?

Відповідь кожен дасть собі сам.

 

Адвокат Микола Луцюк.

 


Подібні публікації:

Відкрите звернення Української Гельсінської спілки з прав людини щодо ситуації в українській адвокатурі

Ордер адвоката. "А если не будут брать - отключим газ!"


 

Коментарі  

 
0 #1 Підтримую автора!Гість 24.04.2013, 09:37
Якщо всі будуть мовчати і самоусуватись від цих проблем, тенденція підгинання адвокатів пошириться і на все суспільство!
Адже на даний час єдиний, хто протистоїть усій системі мівліції, прокуратури, а часто, у судів - це адвокат. Всі державні органи грають в одну дудку і бережуть лише свої інтереси, а простій людині шукати захисту в них - марно.
А якщо ще й адвокат стане "державним" і підконтрольним, то це відіб'ється на кожному, хто потребує допомоги.
І не реба мовчати!
Цитата | Скарга
 

Додати коментар


Захисний код
Оновити

ОСТАННІ НОВИНИ