Створено: 23 липня 2014

Майже  13 років, починаючи  з 2001 року у світі користуються біометричними паспортами. Їх  використовують в Китаї, майже по свій Європі, в Канаді та США. Навіть наші близькі сусіди РФ і Білорусія вже перейшли, на це ноу-хау. Загалом біометричними паспортами користуються 45 країн світу. Чому ж ми відстаємо від інших? І чи на довго? Які переваги і загрози принесе з собою високотехнологічний документ?

 

Що таке це таке - біометричний паспорт? По суті це документ, що надає право на виїзд за межі країни до інших іноземних держав. За вмістом даних він майже ідентичний тим закордонним паспортам, які ми використовуємо на сьогоднішній день.  Та від звичайного знайомого нам паспорту він відрізняється тим, що середині нього вбудований спеціальний мікропроцесорний чіп.   

В чіп закладена вся інформація про його власника, потрібна для контролюючих, пропускних органів : прізвище, ім'я, по батькові, дата народження, номер паспорта, дата видачі біометричного паспорту і закінчення терміну його дії, а також будь які додаткові відомості. Також двомірна фотографія, малюнок райдужної оболонки ока чи відбитків пальців. На вибір. Ще однією відмінністю, від звичайного паспорту,  є те що деякі данні внесені в його мікропроцесор є недоступними його власнику і можуть зчитуватись на відстані. За певних обставин.  

Немало людей та організацій постійно критикують використання біометричних паспортів з релігійних мотивів, чи з позиції того, що вони обмежують свободу людей. Вбачають загрозу таємного використання даних без відома власника. Та спершу слід поглянути, на, більш реальні загрози. Наприклад  можливість підробки.  

Відомі випадки підробки біометричних паспортів і навіть порушення кримінальних справ за цим фактом. Та досі вони являються рідкісним явищем.

                В 2008 році голландський вчений, Йерун ван Бек, в ході власного експерименту виготовив дві копії з оригінальних біометричних паспортів. Замінивши данні на копіях паспортів вставив  в них фотографію Усами бен Ладена та палестинської терористки смертниці. Програма перевірки паспортів, одного з міжнародних аеропортів, признала підроблені паспорта справжніми.

Працював вчений  на британську газету «The Times» яка замовила підробки і оплатила дослідження.  Вчений розробив метод копіювання і зчитування даних мікро-чипів, а також змінювання даних, що містяться в них. Отримані чипи признала справжніми, програма Golden Reader, що використовується Міжнародною організацією громадської авіації.

Після розробки методу, голландському вченому, знадобилось, менше однієї години на те, щоб виготовити два підроблених чипи, повністю готові для імплантації в паперову частину паспорту. При цьому економічні затрати на їх виробництво були незначними. Йерун ван Бек витратив всього 100 доларів: по 10 на кожен з чипів і 80 на, пристрій для зчитування інформації.

Мета цих досліджень, показати недосконалість нових паспортів. При внесенні  даних, особи відомих терористів, були вибрані, не випадково, щоб не виникло сумнівів, що документи підроблені.

Недосконалість і вразливість, системи, пояснюється відсутністю єдиної директорії для  -  відкритих ключів країн, що випускають біометричні паспорти.  При відсутності, надійного джерела відкритих ключів, програми, що працюють з біопаспортами, перевіряють дійсність електронного підпису даних, що зберігається  в чипі -  використовуючи відкритий ключ , який також записаний в чип паспорту.

Зловмисник  після зміни даних з легкістю, може, замінити їх електронний підпис, використовуючи власний закритий ключ і записати свій відкритий ключ в чіп. При цьому програма признає підпис коректним, а факт виявлення підробленого відкритого ключа залишається не виявленим через відсутність еталону.

Єдиним поки, що дієвим методом, боротьби з підробками - є єдина спеціальна міжнародна база даних. Та інформацію для цієї бази постачають тільки 5 з 45 країн, що користуються біометричними паспортами.

Що стосується підробок то це лише одна із проблем.  Що ж на рахунок відслідковування інформації, зчитування даних дистанційно і неповної доступності власника паспорту до всієї інформації, що закладена в чипі? Які загрози містяться в самій електронній частині документу?

В США та Західній Європі існують радіолокаційні системи, що здатні виявити об’єкти менші за ніготь людини - на відстані кількох сотень кілометрів. Чип, що спеціально призначений для створення прийому-передачі, можна, виявляти з таких самих дистанцій. Тобто створення документів, з електронними носіями, може, стати причиною формування, тотальної системи слідкування за людьми.

Теоретично це буде поєднання супутникових і радіолокаційних технологій з можливим використанням мережі Інтернет, зон покриття чи спеціально розробленої технології бездротової фіксації заданої точки.

Раніше подібній критика стосувалась і соціальних мереж. На форумах користувачів неодноразово піднімалось питання про використання органами влади інформації яку люди вносять до своїх сторінок.

Згадуючи антиутопії відомих фантастів Джорджа Орвела – «1984», Рея Бредбері «451 градус за Фаренгейтом» де дії і свідомість, навіть власний вибір громадян перебувають під тотальним контролем влади.   

З іншого боку такий спосіб спостереження може стати у нагоді при веденні  слідству. Звичайно ж офіційно його ніколи не визнають, але на практиці він може бути застосованим.  Наприклад: сприяти перевірці алібі, пошуку зниклих людей, виявленню аферистів чи встановленню фактів підробок документів. Але уявіть собі здоровенні бази даних спецслужб де записані всі ваші переміщення, відвідування чи поїздки з точністю до години.

Що до розвитку цієї тематики можна згадати думку авторів популярного фільму «Дух часу» які пов’язують, маркування товарів,  з містичними трьома шістками і також згадують про біопаспорти, і навіть можливу імплантацію чипів в тіла людей.

Сьогодні в західній пресі пишуть про наступний етап паспортизації – імплантації чипів в лоб і праву руку. Описують вдалі позитивні досліди, проведені в Америці і Європі, і численні вигоди для носія такого чипа.

Маркування людини подібно товарам? Наприклад: у Біблії згадується про Давидів богопротивний перепис населення Єрусалиму, з подальшим покаранням. А в  Одкровенні Святого Іоанна Богослова сказано про світового правителя і про єдиний символ, що об’єднає грішників. Ось конкретно приведені слова.

-  І зробить вона, щоб усім – малим і великим, багатим і вбогим, вільним і рабам – було дано знамено на їхню правицю або на їхні чола, щоб ніхто не міг ані купити, ані продати, якщо він не має знамена ймення звірини, або числа ймення його.

Європа вимагає від нас запровадження біометричних паспортів  для введення безвізового режиму.  Розмови про це починалися ще з 2011 року.

Ще у березні цього року прем’єр міністр А.Яценюк підписав нормативний акт в якому затверджувалась форма паспорту з біометричними даними.  Після цього прем’єр заявив - "Ми плануємо впродовж цього року почати видавати біометричні паспорти. І сподіваємося на те, що наші європейські партнери після остаточного введення цих рішень прискорять процес безвізового режиму між Україною і ЄС"

З того часу питання призупинилось, але забутим не було.  До нього повернулись після такого довгоочікуваного підписання асоціації з ЄС.

22. 07.2014 ВРУ прийняла "Про внесення змін у закон "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус" (реєстраційний №4991). Голосування проводилося кілька разів через нестачу необхідної кількості голосів. Врешті-решт за проголосували 233 із 254 народних депутатів, зареєстрованих у сесійній залі.

Згідно  даного положення, лише за згодою громадянина відскановуються відбитки пальців вноситимуться в безконтактний цифровий носій. Це передбачено у разі оформлення паспорту для виїзду за кордон, дипломатичного паспорту, посвідчення  особи моряка, посвідчення члена екіпажу та проїзного документа біженця.   

Занесення даних відбитків стає можливим після досягнення особою 12 річного віку.

Урядовці запевняють, що введення біопаспортів, відбудеться, на початку наступного року. Позитивним моментом є те, що ціна таких паспортів, буде, вдвічі дешевшою ніж на стандартні закордонні паспорти, що використовуються сьогодні. Процедура його отримання буде значно швидшою.

На мою думку до повної реалізації закону і дня фактичної видачі біометричних паспортів знайдуться охочі їх розкритикувати. Звичайно ж це будуть представники церкви і борці за захист приватної інформації. Хоча якщо зважити на думку більшості громадян, то вони будуть «за». Вільного доступу в Європу ми чекали вже багато років.

Додати коментар


Захисний код
Оновити

ОСТАННІ НОВИНИ