Створено: 15 липня 2015 Автор: Ірина Троцька

Закон України «Про прокуратуру», прийнятий в жовтні минулого року, набирає чинності відсьогодні. Прийшов він на зміну однойменного нормативного акта від 05.11.1991 року.
Що ж нового передбачає оновлений Закон?

 1. Функції прокуратури

Згідно з новим законом, у прокурорів віднімається багато функцій. Зокрема, прокуратура позбавляється функції загального нагляду.
Відтепер на прокуратуру покладаються такі функції:
1) підтримання державного обвинувачення в суді;
2) представництво інтересів громадянина або держави в суді у випадках, визначених цим Законом;
3) нагляд за додержанням законів органами, що провадять оперативно-розшукову діяльність, дізнання, досудове слідство;
4) нагляд за додержанням законів при виконанні судових рішень у кримінальних справах, а також при застосуванні інших заходів примусового характеру, пов’язаних з обмеженням особистої свободи громадян.
Дивним видається те, що нові функції прокуратури закріплені у законі не охоплюють ті, що визначені в статті 121 Конституції України. Зокрема, в ній відсутні функції передбачені п. 5 цієї статті - нагляд за додержанням прав і свобод людини і громадянина, додержанням законів з цих питань органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими і службовими особами.

2. Зменшення впливу прокурорів вищого рівня
За новим Законом прокурори звільняться від «тиску» начальства.
Тобто, ніякі усні доручення, прохання начальства прокурор виконувати не зобов'язаний. В допомогу прокурору стане ч.5 ст.17 Закону - прокурор не зобов’язаний виконувати накази та вказівки прокурора вищого рівня, що викликають у нього сумнів у законності, якщо він не отримав їх у письмовій формі, а також явно злочинні накази або вказівки. Прокурор має право звернутися до Ради прокурорів України з повідомленням про загрозу його незалежності у зв’язку з наданням (відданням) прокурором вищого рівня наказу або вказівки.

3. Система прокуратури та нові органи – Рада прокурорів як орган прокурорського самоврядування та кваліфікаційно-дисциплінарної комісії прокурорів
1. Систему прокуратури України становлять:
1) Генеральна прокуратура України;
2) регіональні прокуратури;
3) місцеві прокуратури;
4) військові прокуратури;
5) Спеціалізована антикорупційна прокуратура.
Окрім того, зявляться нові органи прокурорського самоврядування – для самостійного колективного вирішення прокурорами питань внутрішньої діяльності прокуратури.
Визначено, що прокурорське самоврядування здійснюється через всеукраїнську конференцію працівників прокуратури та Раду прокурорів України. Чергова всеукраїнська конференція працівників прокуратури скликаєтиметься Радою прокурорів України один раз на два роки. У період між всеукраїнськими конференціями працівників прокуратури вищим органом прокурорського самоврядування визначена Рада прокурорів України, до складу якої входитимуть 13 осіб:
1) два представники (прокурори) від Генеральної прокуратури України;
2) чотири представники (прокурори) від регіональних прокуратур;
3) п’ять представників (прокурорів) від місцевих прокуратур;
4) два представники (вчені), призначені з’їздом представників юридичних вищих навчальних закладів та наукових установ.

Ще один орган - кваліфікаційно-дисциплінарна комісія прокурорів є колегіальним органом, який визначатиме рівень фахової підготовки осіб, які виявили намір зайняти посаду прокурора, та вирішуватиме питання щодо дисциплінарної відповідальності, переведення та звільнення прокурорів з посади.
До складу КДК прокурорів входять 11 членів, які є громадянами України, мають вищу юридичну освіту та стаж роботи в галузі права не менше десяти років, з яких:
1) п’ять прокурорів призначає всеукраїнська конференція працівників прокуратури;
2) дві особи (вчених) призначає з’їзд представників юридичних вищих навчальних закладів та наукових установ;
3) одну особу (адвоката) призначає з’їзд адвокатів України;
4) три особи призначає Уповноважений Верховної Ради України з прав людини за погодженням з комітетом Верховної Ради України, до предмету відання якого належить організація та діяльність органів прокуратури.
На цей орган покладено функції добору кандидатів на посади прокурорів, їх переведення, притягнення до дисциплінарної відповідальності та ін.


4. Дорогу молодим – оновлення складу
Автори Закону наголошують на прозорому і конкурсному відборі майбутніх працівників прокуратури, де важливу роль буде відігравати рейтинг кандидатів, оголошення про вакансії, тестові анонімні іспити та підготовка в НАПУ.
Про проведення конкурсу на зайняття вакантної посади прокурора Передбачено, що КДК прокурорів повинна розмістити відповідну інформацію на своєму офіційному веб-сайті не пізніше ніж за 10 днів до проведення конкурсу.


5. Зарплати і чисельність
Посадовий оклад прокурора місцевої прокуратури встановлюється Законом у розмірі 12 мінімальних заробітних плат, визначених законом, що запроваджується поетапно:
з 1 липня 2015 року - 10 мінімальних заробітних плат;
з 1 січня 2016 року - 11 мінімальних заробітних плат;
з 1 січня 2017 року - 12 мінімальних заробітних плат.

Визначено також розмір щомісячної доплати за вислугу років в залежності від стажу роботи, а також щорічна оплачувана відпустка тривалістю 30 календарних днів (зі стажем понад 10 років - додаткова оплачувана відпустка тривалістю 15 календарних днів) та інші види соціального та матеріально-побітового забезпечення.
Окрім того, 14 липня Президент України Петро Порошенко, як повідомляють у його прес-службі, підписав затверджений Верховною Радою Закон про зміни до Закону «Про прокуратуру», яким передбачається скорочення працівників органів прокуратури до 10 тисяч до 2018 року (зараз чисельність працівників органів прокуратури становить 15 тисяч осіб).

 Ознайомитись з повним текстом Закону можна за посиланням:

http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/1697-18

Додати коментар


Захисний код
Оновити

ОСТАННІ НОВИНИ