Створено: 05 листопада 2015 Автор: Аліна Стовба

3 листопада ВРУ прийняла законопроект «"Про запобігання впливу на результати офіційних спортивних змагань корупційних правопорушень", прикінцеві положення якого, передбачають зміни до Кримінального кодексу України та Кодексу про адміністративні правопорушення, пов'язані з відповідальністю за корупційні правопорушення, що впливають на результати офіційних спортивних змагань.

Законопроект було розроблено з метою запобігання впливу корупційних правопорушень на результати офіційних спортивних змагань і протидії корупції у сфері спорту. У ньому передбачені основні засади, особливості суб'єктів і заходів попередження та виявлення корупційних правопорушень у сфері спорту і усунення їх наслідків, а також відповідальність за них.
Згідно з положеннями Закону корупційним правопорушенням, що впливає на результати офіційних спортивних змагань, є вчинення хоча б одного з наступних діянь:
1) підкуп спортсменів, осіб допоміжного спортивного персоналу, які беруть участь у спортивному змаганні, посадових осіб у сфері спорту, примушування або підбурювання їх до таких діянь чи вступання з ними в змову стосовно результату офіційного спортивного змагання ("договірного" поєдинку) або стосовно надання ними ексклюзивної спортивної інформації;
2) отримання спортсменами, особами допоміжного спортивного персоналу, які беруть участь у спортивному змаганні, посадових осіб у сфері спорту грошей, цінних паперів, іншого майна, користування ними послугами майнового характеру, здобуття ними інших зисків і переваг внаслідок діянь, зазначених у пункті 1, чи несанкціонованого використання ними ексклюзивної спортивної інформації.
Також спортсменам, особам допоміжного спортивного персоналу, які беруть участь у спортивному змаганні, посадовим особам у сфері спорту забороняється розміщати ставки на спорт щодо результатів офіційного спортивного змагання, в якому вони (їх команда) беруть участь.
Прийняття такого закону обумовлено великою стурбованістю через суттєве збільшення інформації про прояви явищ корупції в спорті та реальними їх фактами, які проявляються у вигляді маніпулювання спортивними змаганнями з метою отримання неправомірної вигоди. Зокрема, це протиправний вплив на хід спортивного змагання та/або проведення спортивного змагання із заздалегідь відомим результатом (договірне змагання); підкуп спортсменів, спортивних суддів, тренерів, інших осіб, які здійснюють діяльність у сфері спорту; незаконні спортивні ставки тощо.
Разом з тим, як йдеться в пояснювальній записці до законопроекту, чинний Закон України "Про запобігання корупції" не охоплює проблему запобігання корупції у сфері спорту, до суб'єктів відповідальності не віднесено осіб, що здійснюють діяльність у цій сфері, зокрема, беруть участь в організації та проведенні спортивних змагань і встановленні їх результатів.
Саме тому, цим Законом, були внесені наступні зміни до законодавства України:
1. У Кодексі України про адміністративні правопорушення доповнено главу 13-А новою статтею такого змісту:
"Стаття 172-9-1. Порушення заборони розміщення ставок на спорт, пов'язаних з маніпулюванням офіційним спортивним змаганням
Порушення заборони розміщення ставок на спорт зацікавленими сторонами офіційного спортивного змагання, в якому вони беруть участь, з одержанням за це неправомірної вигоди в розмірі, що не перевищує двадцяти мінімальних зарплат, -
тягне за собою накладення штрафу від двохсот до п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією грошей, одержаних внаслідок адміністративного правопорушення.
Та сама дія, вчинена особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за порушення, передбачене частиною першою цієї статті, -
тягне за собою накладення штрафу від п'ятисот до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією грошей, одержаних внаслідок адміністративного правопорушення, та з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю строком на один рік.
Примітка. Суб'єктом правопорушень у цій статті є особи, зазначені в частині другій статті 17 Закону України "Про запобігання впливу на результати офіційних спортивних змагань корупційних правопорушень.".
2. У Кримінальному кодексі України доповнено розділ XVII новою статтею такого змісту:
"Стаття 369-3. Протиправний вплив на результати офіційних спортивних змагань
1. Вплив на результати офіційних спортивних змагань шляхом підкупу, примушування або підбурювання чи вступу в змову стосовно результатів офіційного спортивного змагання з метою одержання неправомірної вигоди для себе чи третьої особи, або одержання внаслідок таких діянь неправомірної вигоди для себе чи третьої особи, -
караються штрафом від двохсот до однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, або обмеженням волі на строк від одного до трьох років, або позбавленням волі на строк до трьох років, із спеціальною конфіскацією.
2. Дії, передбачені частиною першою цієї статті, вчинені стосовно офіційних спортивних змагань неповнолітніх, або повторно, -
караються обмеженням волі на строк від двох до п'яти років або позбавленням волі на той самий строк, із спеціальною конфіскацією.
3. Порушення заборони розміщення ставок на спорт, пов'язаних з маніпулюванням офіційним спортивним змаганням з одержанням за це неправомірної вигоди для себе або інших осіб у розмірі, що перевищує двадцять мінімальних заробітних плат, -
карається штрафом від семисот до двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, або обмеженням волі на строк від двох до п'яти років, або позбавленням волі на той самий строк, із спеціальною конфіскацією.
Примітка. Суб'єктом правопорушень у цій статті є особи, зазначені в частині другій статті 17 Закону України "Про запобігання впливу на результати офіційних спортивних змагань корупційних правопорушень."

Автори законопроекту вважають, що його прийняття сприятиме більш якісному запобіганню корупційним правопорушенням у сфері спорту, їх профілактиці та зменшенню рівня корупції, задоволенню інтересів широкої аудиторії вболівальників спорту і правовому вихованню спортсменів, особливо молоді.

Ознайомитись з повним текстом Закону можна за посиланням: http://w1.c1.rada.gov.ua/pls/zweb2/webproc4_1?pf3511=55842

 

 

 

 

Додати коментар


Захисний код
Оновити

ОСТАННІ НОВИНИ