Створено: 11 грудня 2015 Автор: Ірина Троцька

       Проектом Закону від 10.12.2015 №3611 пропонують внести доповнення до Кримінального процесуального кодексу України положеннями щодо використання поліграфа (детектора брехні).
      Згідно проекту, доказовість поліграфа буде діяти лише з обов‘язковою відеофіксацією, за якою до кадру має потрапляти як особа, яку перевіряють, так і показники графіків фізіологічних реакцій на екрані поліграфу, а також за добровільною згодою особи.
        Передбачені в проекті змін до КПК України і випадки, коли проходження поліграфа буде обов’язковим.

Законопроектом пропонують таку перевірку визначити психофізіологічною експертизою, яка проводиться експертами відповідної кваліфікації за науково - обґрунтованими методиками.
Доручити проведення таких експертиз планують відповідними судовими
експертами державних спеціалізованих установ.
При цьому, в законопроекті передбачено, що результати перевірок на поліграфі (детекторі брехні) мають орієнтовне значення в процесі доказування.
Визначили у законопроекті і обов’язковість проходження «детектора брехні» - у випадках розслідування умисних важких і особливо важких злочинів, у всіх інших випадках – за добровільною згодою особи.
Відмова від проходження перевірки на поліграфі (детекторі брехні) не є підставою для визнання особи винною у вчиненні суспільно-небезпечного діяння, але ця відомість заноситься до протоколу слідчої (розшукової) дії.
Застосування поліграфу (детектора брехні) не допускається у випадках, якщо особа страждає на порушення серцево-судинної діяльності або дихальних шляхів та/або знаходиться у стані психічного або фізичного виснаження та/або регулярно вживає наркотичні засоби, психотропні
речовини, прекурсори чи інші лікарські засоби, що їх містять.
Перевірка на поліграфі (детекторі брехні) проводиться у найбільш сприятливий для організму людини час – з 10 до 18 години.
Сьогодні «детектор брехні» не є офіційним засобом доказування у кримінальному процесі, хоча в останній час все частіше використовується захисниками як аргумент.
В Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень, затвердженій Наказом Міністерства юстиції України 08.10.1998 року № 53/5 визначено, що опитування із застосуванням спеціального технічного засобу - комп’ютерного поліграфа з метою отримання орієнтувальної інформації можуть проводитися.
Предметом опитування із застосуванням поліграфа є отримання орієнтувальної інформації щодо:
- ступеня ймовірності повідомленої опитуваною особою інформації;
- повноти наданої опитуваною особою інформації;
- джерела отриманої опитуваною особою інформації;
- уявлень опитуваної особи про певну подію;
- іншої орієнтувальної інформації, необхідної для конструювання версій розслідування певних подій.
Наразі такі опитування можуть проводитись тільки за наявності письмової згоди особи, яка проходитиме опитування.

 Проект змін поки опрацьовується в комітеті ВРУ.

Додати коментар


Захисний код
Оновити

ОСТАННІ НОВИНИ