Створено: 01 липня 2016 Автор: Роман Даценко

29 червня в газеті Верховної Ради «Голос України» офіційно опублікований Закон № 1401-VIII «Про внесення змін до Конституції України (щодо правосуддя)».

Вступає в силу Закон через 3 місяці з дня, наступного за днем його опублікування, крім частини шостої статті 124 Конституції в новій редакції, яка набирає чинності через 3 роки.
Закон змінює статус суддів, порядок їх призначення, відповідальність, зводить суддівський імунітет до функціонального, встановлює монополію адвокатури на представництво в судах, вводить інститут конституційної скарги, урізують функції прокуратури і т.д.
Передбачено перехідний період для імплементації змін. Так, представництво виключно прокурорами або адвокатами в Верховному Суді і судах касаційної інстанції здійснюється з 1 січня 2017 роки; в судах апеляційної інстанції - з 1 січня 2018 роки; в судах першої інстанції - з 1 січня 2019 року. Представництво органів державної влади та органів місцевого самоврядування в судах виключно прокурорами або адвокатами здійснюється з 1 січня 2020 року. Представництво в суді в процесах, розпочатих до набрання чинності цим Законом, здійснюється за правилами, що діяли до набрання чинності, - до прийняття у відповідних справах остаточних судових рішень, які не підлягають оскарженню.
Згідно зі змінами, зокрема, буде створена Вища рада правосуддя, яка:
- Вносить подання про призначення судді на посаду;
- Приймає рішення про порушення суддею або прокурором вимог щодо несумісності;
- Розглядає скарги на рішення відповідного органу про притягнення до дисциплінарної відповідальності судді або прокурора;
- Приймає рішення про звільнення судді з посади;
- Дає згоду на затримання судді або утримання під вартою;
- Приймає рішення про тимчасове відсторонення судді від правосуддя;
- Вживає заходів щодо забезпечення незалежності суддів;
- Приймає рішення про переведення судді з одного суду до іншого.
З дня набрання чинності Законом і до створення Вищої ради правосуддя (необхідно прийняти Закон «Про Вищу раду правосуддя») його повноваження здійснює Вища рада юстиції. ВРП утворюється шляхом реорганізації ВРЮ. До обрання (призначення) членів ВРП цей орган діє у складі членів ВРЮ протягом терміну їх повноважень, але які не можуть тривати довше, ніж до 30 квітня 2019 року.
Повний текст Закону № 1401-VIII «Про внесення змін до Конституції України (щодо правосуддя)» можливо подивитися на офіційному порталі ВРУ за наступним посиланням:

http://w1.c1.rada.gov.ua/pls/zweb2/webproc4_1?pf3511=57209

Додати коментар


Захисний код
Оновити

ОСТАННІ НОВИНИ