Створено: 14 липня 2016 Автор: Роман Даценко

Президент України Петро Порошенко підписав Закон 1402-VIII «Про судоустрій і статус суддів», прийнятий 2 червня, який є одним з ключових етапів нормативного забезпечення судової реформи.

Закон удосконалює процедуру кваліфікаційного оцінювання суддів - зокрема, воно буде проводитися за критеріями компетентності, професійної етики і доброчесності. Кваліфікаційне оцінювання за критерієм професійної компетентності буде проводитися з урахуванням принципів інстанційності і спеціалізації.
Передбачається перехід до триланкової судової системи і утворення протягом 6 місяців з моменту коли закон вступить в силу нового Верховного Суду, в складі якого будуть діяти Велика палата, функцією якої є уніфікація судової практики і вирішення юрисдикційних суперечок, і 4 касаційні суди, функцією яких є розгляд справ в касаційному порядку.
Встановлено кваліфікаційні вимоги до кандидатів на посаду судді. Так, на посаду судді може бути призначений громадянин України, не молодший 30 і не старше 65 років, який має вищу юридичну освіту і стаж професійної діяльності в сфері права не менше 5 років, володіє державною мовою і відповідає встановленим критеріям професійної компетентності, доброчесності та професійної етики.
Судді будуть призначатися виключно за результатами публічного конкурсу та кваліфікаційного оцінювання як його складової. У конкурсі на посаду судді Верховного Суду матимуть право брати участь як діючі судді, так і кандидати з не менш ніж 10-річним стажем наукової роботи в сфері права або адвокатську діяльність.
Законом закріплено і нова підстава для звільнення судді з посади - непідтвердження легальності джерел походження доходів і майна. Закон містить ряд нових механізмів для запобігання корупції в судовій системі: повний моніторинг способу життя судді, обов'язок подання Декларацій доброчесності і родинних зв'язків тощо Передбачено створення при ВККС Громадської ради доброчесності, який сприятиме ВККС у встановленні відповідності судді або кандидата на посаду судді критеріям професійної етики і доброчесності.
Закон вводить нові підходи до розподілу повноважень між органами суддівського самоврядування. Дисциплінарні повноваження щодо суддів будуть передані до Вищої ради правосуддя, а Вища кваліфікаційна комісія суддів зосередиться на вирішенні кваліфікаційних питань, включаючи проведення кваліфікаційного оцінювання суддів, відкритих конкурсів на посади, спеціального навчання суддів.
Новий Закон про судоустрій є логічним продовженням змін до Конституції України щодо правосуддя і буде вводитися в дію одночасно з ними, в кінці вересня цього року.
До цього часу має бути прийнятий також Закон «Про Вищу раду правосуддя», робота над яким зараз триває. Також необхідно завершити роботу над новим процесуальним законодавством і, щоб Верховний Суд з новою структурою і новим складом заробив в першому кварталі 2017 року.

Додати коментар


Захисний код
Оновити

ОСТАННІ НОВИНИ