Створено: 02 грудня 2016 Автор: Аліна Стовба

Моральна шкода стягується тільки на підставі цивільних правопорушень, не пов’язаних з договірними зобов’язаннями.
До такого висновку дійшов Верховний Суд України при розгляді цивільної справи № 6-1575цс16 від 9.11.2016 р.

Обставини справи: Позивач звернувся до Акціонерної компанії «Харківобленерго» про відшкодування моральної шкоди.
Підставою стягнення матеріальної шкоди зазначав відключення його будинку від електропостачання.
Оскільки, Позивач має захворювання, часто викликав до себе швидку допомогу, проте був позбавлений можливості отримати першу допомогу, оскільки в будинку відсутнє світло, і в таких умовах позивач проживав з травня 2006 року. АК «Харківобленерго» відновив електропостачання до будинку Позивача лише 5 серпня 2015 року після укладення повторного договору на відновлення електропостачання.
Вважаючи, що незаконними діями відповідача йому спричинено моральної шкоди, просив стягнути на її відшкодування 5 тис. грн.
Задовольняючи частково позовні вимоги, суд першої інстанції, з висновками якого погодилися й суди апеляційної та касаційної інстанцій, виходив з того, що тривала відсутність постачання електроенергії до будинку позивача порушила його права, що призвело до моральних страждань. При цьому суди виходили з того, що така шкода підлягає відшкодуванню на підставі статті 1167 ЦК України та статті 22 Закону України «Про захист прав споживачів».
Правова позиція ВСУ : Спори про відшкодування фізичній особі моральної шкоди розглядаються, зокрема: коли право на її відшкодування безпосередньо передбачено нормами Конституції України або випливає з її положень; у випадках, передбачених законодавством, яке встановлює відповідальність за заподіяння моральної шкоди; при порушенні зобов’язань, які підпадають під дію Закону України «Про захист прав споживачів» чи інших законів, що регулюють такі зобов’язання і передбачають відшкодування моральної шкоди.
Покладаючи на відповідача обов’язок відшкодувати моральну шкоду, суд безпідставно застосував правила статті 1167 ЦК України, яка на спірні відносини не поширюється, оскільки регулює позадоговірні (деліктні) відносини. Правовідносини сторін випливають з договірних відносин щодо постачання відповідачем електричної енергії до будинку позивача – споживача цієї енергії.
Енергопостачальник несе відповідальність за шкоду, заподіяну споживачу або його майну, в розмірі й порядку, визначених законодавством. У разі тимчасового припинення електропостачання з вини енергопостачальника він несе відповідальність згідно з умовами договору в розмірі двократної вартості недовідпущеної споживачу електричної енергії. У разі порушення прав споживачів енергопостачальник несе відповідальність згідно із законодавством та договором.
Відповідно до положень статей 4, 22 Закону України «Про захист прав споживачів» споживачі мають право на відшкодування моральної шкоди тільки в разі її заподіяння небезпечною для життя і здоров’я людей продукцією у випадках, передбачених законом.

Додати коментар


Захисний код
Оновити

ОСТАННІ НОВИНИ