Створено: 24 січня 2017 Автор: Гордієнко Євгенія

ВС України в справі № №334/5907/14-ц дійшов до висновку, що в подружжя, крім права спільної сумісної власності на придбане майно, внаслідок укладення договорів позики виникає також і зобов’язання в інтересах сім’ї у вигляді повернення позиченої суми, виконання якого подружжя здійснює як солідарні боржники, та що договір, укладений одним із подружжя в інтересах сім’ї, створює обов’язки для другого з подружжя, якщо майно, одержане за договором, використане в інтересах сім’ї.


Обставини справи: Позивач звернувся до суду з позовом до Відповідачки про поділ майна подружжя та стягнення коштів. Позивач зазначав, що з 26.08.1994 року він перебував у шлюбі з Відповідачкою; у грудні 2013 року сімейні відносини припинено. Від шлюбу вони мають двох дітей. За час шлюбу за спільні кошти ними було придбано житловий будинок, нежитлове приміщення, дві квартири та легковий автомобіль. Окрім цього, є боргові зобов’язання на суму 1631440 грн., які виникли внаслідок укладення ним в інтересах сім’ї договорів позики, за якими Позивач отримав у борг кошти в розмірі $165 тис. для погашення кредитних зобов’язань перед банком. На ці кошти було придбано житловий будинок і здійснено його перепланування та ремонт. Посилаючись на вказані обставини, позивач просив здійснити поділ вказаного спільного сумісного майна подружжя з урахуванням боргових зобов’язань.
Правовий висновок: Статтею 60 СК України визначено, що майно, набуте подружжям за час шлюбу, належить дружині та чоловікові на праві спільної сумісної власності незалежно від того, що один з них не мав з поважної причини (навчання, ведення домашнього господарства, догляд за дітьми, хвороба тощо) самостійного заробітку (доходу). Вважається, що кожна річ, набута за час шлюбу, крім речей індивідуального користування, є об’єктом права спільної сумісної власності подружжя.
Частина 1 статті 190 ЦК України зазначає, що майном як особливим об’єктом вважається окрема річ, сукупність речей, а також майнові права та обов’язки.
В свою чергу  ч.1 ст.61 СК України передбачає, що об’єктом права спільної сумісної власності подружжя може бути будь-яке майно, за винятком виключеного з цивільного обороту. Відповідно до ч.3 ст.61 СК України якщо одним із подружжя укладено договір в інтересах сім’ї, то гроші, інше майно, в тому числі гонорар, виграш, які були одержані за цим договором, є об’єктом права спільної сумісної власності подружжя.
Частина 4 ст.65 СК встановлює, що договір, укладений одним із подружжя в інтересах сім’ї, створює обов’язки для другого з подружжя, якщо майно, одержане за договором, використане в інтересах сім’ї.
До складу майна, що підлягає поділу, входить загальне майно, наявне у подружжя на час розгляду справи, і те, що знаходиться у третіх осіб. При поділі майна враховуються також борги подружжя та правовідносини за зобов’язаннями, що виникли в інтересах сім’ї.
Отож, якщо одним із подружжя укладено договір в інтересах сім’ї, то цивільні права та обов’язки за цим договором виникають в обох із подружжя.
Якщо наявність боргових зобов’язань підтверджується відповідними засобами доказування, такі боргові зобов’язання повинні враховуватись при поділі майна подружжя.

Додати коментар


Захисний код
Оновити

ОСТАННІ НОВИНИ