Створено: 16 жовтня 2018 Автор: Пархомчук Вікторія

Поряд з такими документами як квитанція, товарний чи касовий чек, квиток, талон, Верховний суд не відніс до подібних розрахункових документів витратну накладну  (ВС/КЦС, справа № 362/2159/15-ц, 10.10.18).

 

Коротка фабула справи→

позивач просив: розірвати укладений між ним та двома відповідачами (ФОП) договір купівлі-продажу меблів, стягнути з відповідачів сплачені за товар кошти в сумі 33 147 грн., неустойку за необмін товару в сумі 148 498 грн та 25 000 грн на відшкодування моральної шкоди. Позов він мотивував тим, що після монтування і встановлення вказаних меблів ним було виявлено суттєві дефекти, що унеможливлювали експлуатацію, у зв'язку з чим він звернувся до відповідачів з вимогою про заміну товару на інший належної якості. Деякі деталі меблів були замінені, однак вони також мали дефекти, що призвели до неможливості користуватись придбаним товаром. Але відповідачі відмовляються повернути кошти за товар без пояснення причин.

В якості доказу придбання товару позивач надав  витратну накладну з печаткою меблевого салону, що, як зазначив апеляційний суд, не містить даних, підтверджуючих існування між позивачем та  відповідачами будь-яких зобов'язальних правовідносин. Інших доказів на підтвердження заявлених позовних вимог позивач до суду не надав.

Верховний Суд, залишаючи в силі рішення суду апеляційної інстанціі про відмову у задоволенні позову, зауважив, що відповідно до ч. 1 та 3 ст. 698 ЦК України до відносин за договором роздрібної купівлі-продажу з участю покупця-фізичної особи, не врегульованих цим Кодексом, застосовується законодавство про захист прав споживачів.

У п. 7 ст. 1 Закону України «Про захист прав споживачів» передбачено, що договір - усний чи письмовий правочин між споживачем і продавцем (виконавцем) про якість, терміни, ціну та інші умови, за яких реалізується продукція. Підтвердження вчинення усного правочину оформляється квитанцією, товарним чи касовим чеком, квитком, талоном або іншими документами (далі - розрахунковий документ).

Під час продажу товару продавець зобов'язаний видати споживачеві розрахунковий документ встановленої форми, що засвідчує факт купівлі, з позначкою про дату продажу (абзац 2 ч. 11  ст. 8 Закону України «Про захист прав споживачів»).

Нажаль Верховний Суд залишив поза увагою саме поняття «витратної накладної», в тому числі, в контексті Закону України «Про захист прав споживачів», і не дав відповіді на те, чи відноситься такий документ до категорії «інших документів», що підтверджують вчинення правочину.

У зв’язку з цим варто нагадати, що  в Інформаційному листі Вищого господарського суду України від 17.07.2012 р. №01-06/928/2012 зазначається наступне – «… підписання покупцем видаткової накладної, яка є первинним обліковим документом у розумінні Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" і яка відповідає вимогам, зокрема, статті 9 названого Закону і Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку та фіксує факт здійснення господарської операції і встановлення договірних відносин, є підставою виникнення обов'язку щодо здійснення розрахунків за отриманий товар. Строк виконання відповідного грошового зобов'язання визначається за правилами, встановленими частиною першою статті 692 ЦК України (див. постанову Вищого господарського суду України від 21.04.2011 № 9/252-10)».

Знайте свої права ♥

Додати коментар


Захисний код
Оновити

ОСТАННІ НОВИНИ