Створено: 09 жовтня 2019 Автор: Пархомчук Вікторія

Відповідне право вказаної категорії осіб гарантується законами України  «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», «Про відпустки».

І все було б добре, і отримували б люди свої законні дні відпочинку, якби не ситуація в нашій країні, пов’язана безпосередньо із гібридною війною.

 

Пунктом 19 статті 10-1 Закону «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» передбачено, що в особливий період з моменту оголошення мобілізації (видання Президентом України Указу від 17 березня 2014 року № 303/2014 «Про часткову мобілізацію») надання військовослужбовцям інших видів відпусток, в тому числі додаткової соціальної відпуски, припиняється.

Чи означає це, що особи, які були виключені зі списків особового складу чи які продовжують нести службу в лавах ЗСУ, позбавлені права на отримання додаткової відпустки із збереженням заробітної плати строком 14 календарних днів на рік?

Велика Палата Верховного суду сказала, що ні: «у разі невикористання додаткової соціальної відпуски протягом календарного року, в якому у особи виникає право на таку відпустку, додаткова соціальна відпустка переноситься на інший період, тобто особа не втрачає самого права на надану їй чинним законодавством України соціальну гарантію, яке може бути реалізовано в один із таких двох способів: 1) безпосереднє надання особі відпустки після закінчення особливого періоду, який може тривати невизначений термін; 2) грошова компенсація відпустки особі».

Також, в Постанові від 21 серпня 2019 року (справа 620/4218/18) зазначено, що припинення надання військовослужбовцям додаткових відпусток  (відповідно до пункту 19 статті 10-1 Закону 2011-ХІІ у періоди, передбачені пунктами 17 і 18 цієї статті) є тимчасовим обмеженням способу реалізації права на використання додаткової відпустки безпосередньо. Між тим, обмеження щодо одного з двох способів реалізації такого права не впливає на суть цього права, яке гарантується зазначеними нами вище НПА.

Отже, у випадку звільнення військовослужбовців з військової служби їм виплачується компенсація за всі невикористані ними дні щорічної відпустки, в тому числі за невикористані дні додаткової відпустки, передбаченої статтею 16-2 Закону «Про відпустки» та пунктом 12 частини першої статті 12 Закону «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

Ще одна важлива ремарочка: стягнення сум компенсації за невикористану додаткову відпустку як учаснику бойових дій не обмежені позовною давністю.

Знайте свої права♥

Додати коментар


Захисний код
Оновити

ОСТАННІ НОВИНИ