Створено: 15 лютого 2013 Автор: Super User

      Відповідно до ст. 45 КПК України 2012 року, захисником в кримінальному провадженні є адвокат, який здійснює захист підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, виправданого тощо. Частиною 2 цієї ж статті передбачено, що захисником в справі не може бути адвокат, відомості про якого не внесені до Єдиного реєстру адвокатів України

або стосовно якого у Єдиному реєстрі адвокатів України містяться відомості про зупинення або припинення права на зайняття адвокатською діяльністю.

      В практичній діяльності адвокати останнім часом стикаються з неправомірним застосуванням ч. 2 ст. 45 КПК України з боку слідчо-прокурорських працівників, які вимагають від адвокатів підтвердження факту внесення даних про них до Єдиного реєстру адвокатів України і перешкоджають без надання такої інформації у здійсненні їхньої правозахисної діяльності. Крім того, така позиція обвинувачення може ставити під сумнів кваліфікацію та досвід адвоката перед клієнтом, що є неприпустимим з огляду незаконності втручання чи впливу на ці відносини з боку інших осіб.

      Особисто стикнувшись з такою позицією прокуратури, автор вважає за доцільне даною статтею роз’яснити широкому загалу і юридичній спільноті своє бачення цієї ситуації.
Законом України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» (ст. 17) передбачено, що Рада адвокатів України забезпечує ведення Єдиного реєстру адвокатів України; інформація, внесена до Єдиного реєстру адвокатів України, є відкритою на офіційному веб-сайті Національної асоціації адвокатів України.
      Враховуючи, що створення Єдиного реєстру адвокатів України з моменту набрання чинності вказаного Закону (15.08.2012 року) потребує певного часу та зусиль, такий Єдиний реєстр адвокатів України був створений та розпочав своє функціонування лише з 16 січня 2013 року, про що офіційно зазначено на сайті Національної асоціації адвокатів України (http://www.unba.org.ua/news/26/).
Відповідно до пп. 5 ч. 1 Розділу Х. Прикінцеві положення Кримінального процесуального кодексу України (який набрав чинності з 19.11.2012 року), частина друга ст. 45 КПК України вводиться в дію лише через рік після створення Єдиного реєстру адвокатів України, тобто, норма, на яку посилаються слідчі та прокурори щодо повноважень адвоката як захисника в кримінальному провадженні, почне діяти лише з 16 січня 2014 року.
      Окрім того, згідно зі ст. 50 КПК України, визначено повний перелік документів, які підтверджують повноваження захисника (адвоката) в кримінальному провадженні. Такими документами є:
1. Свідоцтво про право на зайняття адвокатською діяльністю.
2. Або ордер, або договір, або доручення (в разі надання безоплатної допомоги).
      Тобто, адвокат подає в підтвердження своїх повноважень лише два документи; вимагати від адвоката будь-яких інших підтверджень його повноважень – заборонено ч. 2 ст. 50 КПК України.
      Тому, в разі «сумнівів» окремих працівників правоохоронних органів щодо повноважень адвоката в кримінальному провадженні чи вимагання надання довідок про внесення даних про адвоката до Єдиного реєстру адвокатів України, автор рекомендує всім уважно ознайомитись з вищезазначеними нормами законодавства та застосовувати їх у своїй діяльності.


Адвокат Микола Луцюк.

Додати коментар


Захисний код
Оновити

ОСТАННІ НОВИНИ