Раніше було так, що потерпілий міг сам вибирати, хто йому буде виплачувати відшкодування: сам винуватець чи його страхова.
В 2018 році Велика Палата ВС сказала, що неправильно ставити вимоги до водія/власника автомобіля, чиїми діями по факту була заподіяна шкода, якщо його цивільно-правова відповідальність застрахована і він справно платив страхові внески за договором.
Потерпілий може звернутись до винуватця ДТП тільки тоді, якщо страхової виплати буде недостатньо: розмір збитків перевищуватиме ліміт відповідальності. Винний водій повинен бути заплатити різницю.
Є випадки, коли страхова може відмовити у виплаті відшкодування. Це ситуації, коли:
- страхувальник, водій чи потерпілий навмисно вчиняли дії, спрямовані на настання страхового випадку;
- страхувальник чи водій вчинили умисне кримінальне правопорушення, що призвело до страхового випадку;
- потерпілий не виконав своїх обов’язків, передбачених Законом України «Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів» і це призвело до того, що страхова не може встановити факт дорожньо-транспортної пригоди, причини та обставини її настання або розмір заподіяної шкоди;
- потерпілий не подав заяву про страхове відшкодування протягом 1 року з моменту скоєння дорожньо-транспортної пригоди – якщо шкода була заподіяна майну, і протягом 3-х років – якщо шкода була заподіяна здоров'ю або життю.
В цьому разі, також як виняток, вимогу про відшкодування шкоди можемо пред’являти до винного водія.
Постанова Великої Палати від 04 липня 2018 року, справа № 755/19006/15-ц.